Masz wpływ na przyszłość rolnictwa!

Czy wiesz, że opłaty za odstępstwo rolne to Twoja inwestycja w przyszłość rolnictwa?

„Ciągłe innowacje w hodowli roślin są niezbędne, aby pomóc rolnikom podejmować nowe wyzwania i dostarczać nam wszystkim niedrogiej, zdrowej oraz wartościowej żywności. Hodowcy potrzebują uczciwego dochodu z inwestycji, aby reinwestować go w innowacje w wysokości do 20% rocznego obrotu. Wynagrodzenie za korzystanie z materiału ze zbioru (odstępstwo rolne) jest częścią tego uczciwego dochodu (…)

Choć coraz więcej rolników w Unii Europejskiej rozumie znaczenie opłat za odstępstwo rolne dla utrzymania procesu innowacji, nadal większość z nich korzysta z postępu genetycznego bez należnej zapłaty.

Ta luka finansowa może mieć poważny wpływ na możliwości sektora hodowlanego w zakresie rozwiązywania wielu problemów związanych z rolnictwem i klimatem, jakie stoją przed nami już dzisiaj i jakie mogą pojawić się w przyszłości.”

(źródło: Euroseeds; tłumaczenie: Agencja Nasienna Sp. z o.o.)

Czemu służy ochrona wyłącznego prawa?

Odmiana jest własnością intelektualną hodowcy roślin rolniczych. Hodowca może objąć odmianę ochroną wyłącznego prawa, żeby utrzymać nad nią kontrolę i zarabiać na sprzedaży licencji.

Z opłat licencyjnych i za odstępstwo rolne finansowane są dalsze prace hodowlane. Rzetelnie rozliczając się za siew z własnego zbioru, inwestujesz więc w powstawanie nowych odmian roślin.Schemat finansowania hodowli

Jak działa hodowla roślin?

Wyhodowanie jednej odmiany wymaga wielu lat badań i dużych nakładów finansowych. Inwestycje w hodowlę twórczą są możliwe dzięki Twoim opłatom za odstępstwo rolne.

Schemat funkcjonowania twórczej hodowli roślin

Jakie korzyści przynosi hodowla nowych odmian?

Hodowle inwestują opłaty licencyjne i za odstępstwo rolne w innowacje – dzięki temu wprowadzają na rynek około 4.000 nowych odmian rocznie. Korzystając z tych nowych, ulepszonych odmian roślin, możesz produkować więcej, taniej i zdrowiej. W ten sposób masz wpływ nie tylko na rentowność Twojego gospodarstwa i przyszły zysk, ale również na konkurencyjność polskiego rolnictwa w Unii Europejskiej.

 

 

Zapraszamy do kontaktu

Służymy telefonicznym i mailowym wsparciem,
jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku,
w godz. 8:30-15:00.